MENU

Вінницька лікарка виграла суд у трьох міністерств.

Наталія Болховська

Діагноз у лікарняному тепер не ставитимуть, бо це розголошення лікарської таємниці

 «Мені довелося звільнитися з роботи після того, як у моєму особистому житті відбулися зміни. Тривалий час я зустрічалася із хлопцем. Завагітніла. Але мій коханий не хотів дитину, і ми розірвали стосунки. Не залишалося нічого іншого, як зробити аборт. Ця операція відбулася із ускладненнями. Довелося ще кілька днів пролежати у лікарні. За місцем роботи я надала лікарняний. І яким був мій подив, коли через тиждень всі співробітники на фірмі знали, що я перервала вагітність. Це стало темою №1 для пліток.

Зрозуміло, можливо, співробітниця відділу кадрів і не розуміла, коли розповідала своїм подругам-колегам, про те, чому мене не було на роботі. Але атмосфера в колективі, злі жарти та «підколки» зробили моє перебування на робочому місці неможливим. Я звільнилася…» — це лише одна історія про те, як людина стала жертвою свого лікарняного, в якому був вказаний діагноз, через який вона була відсутня в офісі, і жертвою нормативних актів українського законодавства.

Таких прикладів можна навести сотні, коли керівник дізнається із тимчасового листа непрацездатності, що його співробітник має хронічну хворобу і, відповідно, що в подальшому буде часто відсутнім на роботі. Або коли бухгалтер, який нараховує лікарняний, поділився із колегами тим, яка хвороба у робітника, і ця тема стає об’єктом для обговорення всього колективу. Навіть якщо ви мали якесь венеричне захворювання і у тимчасовому листі непрацездатності стоїть замість діагнозу зашифрований код, то будь-хто може через бібліотеку або Інтернет без особливих зусиль дізнатися, що з вами було, і інформація стає відома широкому загалу.

Втім, знайшлася людина, яка першою наважилася позмагатися із державним апаратом.

Лікарка Вінницької лікарні №2 Світлана Побережець звернулася до суду із оскарженням форми лікарняного листа. Відповідачами по цій справі стали Міністерство охорони здоров’я України, Міністерство праці та соціальної політики України, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України. Словом, ті держустанови, які затвердили для громадян таку форму лікарняного.

Приводом для звернення до суду стала банальна причина — діагноз «Гостра респіраторна вірусна інфекція». Світлана Юріївна вважає, що без її згоди та дозволу інформація конфіденційного характеру стала відома великому загалу. А це порушує її конституційні права.

Більше трьох місяців Печерський суд Києва розглядав цю справу. Відповідачі, а це три міністерства, в тому числі, і юстиції, які погодили форму лікарняного, два фонди, давали свої пояснення з приводу того, чи законно вносити інформацію про діагноз у лікарняний. У результаті суд встановив, що позивачка обгрунтувала свої вимоги, і виніс рішення: «Визнати незаконним та невідповідним правовим актам вищої юридичної сили наказ (міністерств та фондів) «Про затвердження зразка, технічного опису листка непрацездатності та інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності» у частині розміщення в листку непрацездатності інформації про первинний та заключний діагнози та коду захворювання відповідно до МКХ-10 та скасувати його у цій частині».

Що це означає для всіх громадян України? По-перше, у короткий термін державні установи мають, відповідно до рішення суду, змінити форму заповнення лікарняного. А це говорить про те, що ряд статей Конституції України, в тому числі, і ст. 32, в якій йдеться, що «Ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини» — нарешті будуть виконані. По-друге, що прості громадяни України мають право і можуть щось змінити у нашій країні. Власне, це і є демократія у повному розумінні цього слова.

Сама Світлана Побережець свою перемогу оцінила так:

– Звичайно, я вважаю це великою перемогою у справі захисту прав на приватність всіх пацієнтів України. Я вважаю, що Мінздоров буде подавати апеляцію, але переконана, що суди більш високого рівня підтвердять правоту нашої позиції. Мене особливо радує мотиваційна частина судового рішення: вперше у практиці загальних судів України було прийнято постанову про те, що доцільність економічної вигоди не може переважати необхідність дотримання конституційних прав людини. Незважаючи на те, що рішення суду поки що не набрало чинності, всі громадяни України вправі вимагати, щоб діагноз ніколи не писали у лікарняному.

 

 Поділитися