MENU

Чому деякі підприємства почали просити в громадян «підписки» про використання їхніх персональних даних?

25.01.2012 | cvu.org.ua

Такі прохання жителям Рівного почали надходити переважно на початку цього року, як правило, на зворотному боці рахунків для оплати платежів за послуги. Про це, зокрема, юристам Рівненського Комітету виборців розповіли громадяни, які почали звертатися до центру права організації за роз’ясненням законності таких дій.

Тож про ситуацію, що склалась, і те, як діяти, коли у вас просять надати дозвіл на використання ваших персональних даних розповідає керівник центру права РОГО «Комітет виборців України» Микола Глотов.

Чому згадані підприємства почали просити від громадян надавати письмові «підписки» чи «згоди суб’єкта персональних даних»?

Справа в тому, що минулого року набув чинності Закон України «Про захист персональних даних». Але поки не було суттєвих штрафів для організацій за його невиконання, то цей закон фактично мало хто виконував.

Однак, з 1 січня 2012 року набув чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за порушення законодавства про захист персональних даних», яким передбачена можливість притягнення до адмінвідповідальності посадових осіб підприємств, організацій, підприємців тощо за порушення законодавства у сфері захисту персональних даних. Така відповідальність, крім іншого, передбачає штрафи від 5100 гривень, які можуть за певних умов накладатися на посадових осіб підприємств, підприємців. Саме тому керівництво різних організацій, аби перестрахувати себе від можливого накладення на них штрафів, і вирішило активізувати роботу в напрямку збору від громадян письмових згод на обробку персональних даних.

Варто зазначити, що нещодавно парламент прийняв і направив на підпис Президенту Закон про відтермінування вступу в дію згаданого вище закону з 01.01.2012 до 01.07.2012. Однак, поки Президент його не підпише і він не буде опублікований, діятиме норма про відповідальність з 1 січня 2012 року.

Як себе поводити, якщо комунальне чи інше підприємство просить надати згоду на обробку Ваших персональних даних?

Якщо хтось просить вас надати подібну згоду, то, напевно, з відповідним підприємством ви уклали якийсь договір (наприклад, про надання телекомунікаційних послуг телефонного зв’язку чи послуг теплопостачання). В таких договорах при їх укладенні людина зазвичай вказує свої персональні дані: прізвище, ім’я та по батькові, адресу проживання, контактний телефон, паспортні дані, ідентифікаційний номер.

Перш ніж підписувати «Згоду суб’єкта персональних даних» (такі документи пропонують підписувати деякі підприємства Рівного) чи інший подібний папірець, потрібно його уважно перечитати. В ньому варто звернути увагу на два ключові нюанси:

1. Які саме ваші персональні дані хоче обробляти відповідне підприємство (наприклад, прізвище, ім’я та по батькові, адреса проживання, контактний телефон, інформація про перебування у власності та/або користуванні конкретного житла, паспортні дані, інформація про ідентифікаційний номер) та кому їх передавати (яким третім особам)? Якщо чіткого переліку таких відомостей у цьому папірці не прописано, то є ризик, що ви можете дозволити відповідному підприємству поширювати інформацію про вас будь-кому. Наприклад, даєте дозвіл передати інформацію про ваш борг з оплати послуг цього підприємства вашому начальнику за місцем роботи або ж вивісити ваші персональні при вході у під’їзд вашого будинку.

2. Чи міститься в документі, який вам пропонують підписати, інформація про те, що вам роз’яснені права, встановлені Законом України «Про захист персональних даних», мета збору та обробки таких відомостей? Якщо про таке роз’яснення ваших прав вказано, а прав вам ніхто не роз’яснив, то, перш ніж підписати, слід вимагати роз’яснити права або надати їх перелік.

Насамкінець варто наголосити, що підписувати чи ні відповідну згоду – це ваше право, а не обов’язок. Тому законно змусити вас це робити ніхто не може. Крім того, перш ніж підписати таку згоду відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 11 Закону «Про захист персональних даних» ви самостійно маєте право внести до такого документа застереження про те, які дії з вашими персональними даними забороняєте вчиняти. Наприклад, передавати за місцем роботи інформацію про ваш борг чи навіть сам факт існування договору з цим підприємством. Або заборонити поширювати інформацію про ваші борги перед підприємством шляхом вивішування про це інформації на під’їзді будинку, де проживаєте тощо.

У будь-якому випадку в кожній конкретній ситуації, перш ніж щось підписувати, краще порадитися з адвокатом чи іншим юристом.

Також про основні і найактуальніші питання, що стосуються практичного виконання законодавства щодо захисту персональних даних, ви можете прочитати на інформаційному порталі РОГО «Комітет виборців України» в матеріалі «Найактуальніші аспекти виконання Закону «Про захист персональних даних» в питаннях-відповідях».

Юридичний відділ РОГО КВУ

24 Сiчня 2012

Рiвненська обл.

 Поділитися