"Транзитний сервер": реінкарнація у "Держінформ’юсті"
07.10.2013
Сумновідомий з президентських виборів 2004 року "транзитний сервер" виплив у брудній історії з блокуванням доступу до державних реєстрів.
Як повідомляє "Дзеркало тижня", керівництву "Держінформ’юсту" можуть пред’явити звинувачення у незаконному використанні інформації держреєстрів і можливому внесенні змін до реєстрів через приватний сервер.
Як ми повідомляли, 1 жовтня 2013 р. в зв’язку з технічними проблемами, що виникли під час ведення реєстрів інформаційної мережі Міністерства юстиції України, здійснюваного державним підприємством "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України, було припинено доступ до реєстрів, що забезпечує діяльність Державної реєстраційної служби України, Державної виконавчої служби України, органів юстиції та нотаріусів.
За інформацією, наданою "Інформцентром", стався збій програмного забезпечення, розробленого ТОВ "Арт-мастер" та ТОВ "3-Т", внаслідок чого була заблокована діяльність всіх користувачів.
Вивчаючи деталі зупинки роботи Державних реєстрів, 1 жовтня 2013 р. працівники державного підприємства спільно з фахівцями СБУ виявили факт несанкціонованого втручання в роботу автоматизованої системи Державних реєстрів (ст. 361 ККУ), наслідком чого стало порушення роботи державних органів, що призвело до заподіяння значної майнової шкоди як Державному бюджету, так і громадянам України, які не могли укладати договори купівлі-продажу, застави нерухомого майна, видавати довіреності, реєструвати свої права і т.п.
Досудове слідство, що його здійснюють Генеральна прокуратура та Служби безпеки України, має версію, що втручання в роботу автоматизованої системи Державних реєстрів було здійснене з корисливих мотивів. На цей час слідчі з’ясували, що розробники спеціалізованого програмного забезпечення ведення Державних реєстрів (ТОВ "Арт-майстер") під час його створення створили можливість постійного несанкціонованого втручання в роботу автоматизованої системи Державних реєстрів шляхом встановлення терміну дії ліцензійних ключів системи. Вони ж і встановлювали терміни дії ключів через виділений сертифікаційний сервер. Інші особи доступу до того серверу не мали. Сервер виявили фахівці СБУ. Цей приватний сервер, фактично, був шлюзом і накопичував всю конфіденційну інформацію про цивільні правовідносини громадян. Що стало можливим через повну монополізацію всіх ланок роботи реєстру в руках однієї комерційної структури.
На зараз фахівці державного підприємства "Держінформ’юст" спільно з фахівцями ДСТЗІ, РНБО, МВС України, СБУ України здійснили низку технічних заходів для усунення перешкод у використанні держреєстрів і виправляють помилки в спеціалізованому програмному забезпеченні.
Раніше СБУ запевнила, що несанкціоноване втручання в роботу автоматизованої системи Державних реєстрів не мало наслідком знищення, або спотворення записів. Остаточно це стане відомим опісля закінчення досудового слідства.
Можна уявити собі, що станеться у випадкові підтвердження підозр про те, що несанкціоноване втручання в роботу автоматизованої системи Державних реєстрів мало на меті не тільки пришвидшення отримання роялті (понад 90 млн. грн.), але й інші цілі...