MENU

Персонажі Джорджа Орвелла оживають

03.06.1999
Роман Романов
Неурядовою організацією Privacy International, що спеціалізується на захисті приватності, засновано серію щорічних національних премій "Старшого Брата". У жовтні 1998 року в Лондоні вперше відбулася церемонія присудження Британської премії "Старшого Брата", а в квітні 1999 року - американської. Такий шлях обрано організацією для того, щоб прилюдно назвати ті державні та приватні структури, що доклали найбільше зусиль для втручання у приватність людей. Проведення аналогічних заходів заплановано в Канаді, Франції, Австралії, Нідерландах та Австрії. Свою назву премія отримала з відомих творів Джорджа Орвелла, що яскраво описав загрозу, яку створює для суспільства держава, що має можливості для здійснення тотального контролю за життям громадян. Премія "Старшого Брата" знайшла своїх лауреатів у Сполучених Штатах 7 квітня 1999 року - у день виходу в світ класичного твору Джорджа Орвелла "1984". У другій частині церемонії Privacy International відзначила тих людей, що внесли суттєвий внесок у захист особистої приватності. У Великобританії така відзнака має назву премії Вінстона, а в Сполучених Штатах Америки - премії Брандеза.

За створення умов для того, щоб світ, створений Орвеллом став реальністю, Privacy International визначила п’ять "лауреатів" у п’яти номінаціях. Серед корпорацій у Сполучених Штатах Америки було відзначено діяльність Microsoft, чия операційна система Windows 98, як було з’ясовано нещодавно, при реєстрації копії програмного продукту незалежно від бажання користувача передає компанії спеціальний ідентифікатор. Компанія Microsoft була відзначена в номінації "Народний вибір".

У Великобританії компанією-лауреатом стала Procurement Services International за продаж військовим режимам таких країн як Індонезія та Нігерія обладнання для стеження. Незважаючи на те, що уряд Британії закликав звернути увагу на етичні моменти в торгівлі військовим обладнанням, технічні засоби, надані Procurement Services International, застосовувалися у скоєнні злочинів геноциду в Східному Тиморі.

Цікаво відбувалося у Сполучених Штатах визначення компанії, що зробила найбільше в галузі втручання у приватне життя. Незважачи на попередні прогнози про визначення серед найбільших ворогів приватності компанії Intel, відносно якої проводиться всесвітня кампанія бойкотування за створення процесора Pentium III, що має спеціальний серійний номер, премію "Старшого Брата" було надано не дуже відомій компанії із штату Массачусетс Elensys Inc. Вона укладала угоди з фірмами, що торгують фармацевтичними виробами, зокрема CVS та Giant Food Inc., і розсилала їх клієнтам листи з пропозицією поновити вживання тих чи інших ліків або пропонувала аналогічні медичні препарати. CVS повідомила, що за період близько 6 місяців Elensys було розіслано лише її клієнтам понад 200 000 таких листів. При цьому споживачі ліків не уповноважували фармацевтичні компанії передавати свої персональні дані третій стороні. Британську премію було присуджено компанії Harlequin, що разом з British Telecom розробила програмне забезпечення WatCall, яке надає поліції нові широкі можливості для прослуховування телефонних розмов.

Структурами, саме існування яких є загрозою для приватності, у США було визнано Федеральне Бюро Розслідувань (ФБР), а у Великобританії - базу Агентства Національної Безпеки США у Менвіс Хіллі, що на півночі Англії. Сорок років тому Міністерство Оборони Великобританії передало 500 акрів землі для будівництва військової бази США. З 1966 року ця територія використовується Агентством Національної Безпеки США. Через вісім років там було започатковано будівництво гіганських антен для супутникового стеження. Загалом їх 29. Сьогодні база у Менвіс Хіллі є найбільшою у світі шпигунською будовою, що діє в умовах повної секретності і не контролюється ні Парламентом Великобританії, ні суспільством. Вона є ключовим елементом в "Проекті ECHELON" - глобальної мережі, що дозволяє уряду США перехоплювати інформацію із засобів комунікацій.

Серед державних посадових осіб та органів було відмічено нагородою члена Палати Представників Конгресу США від Флориди Білла МакКоллама, зокрема за підтримку ним ідеї введення національної ідентифікаційної картки, та Департамент Торгівлі і Промисловості уряду Великобританії за введення значних обмежень на використання криптографії. Місцева Рада Ньюхема (Великобританія) отримала нагороду "Старшого Брата" за купівлю програмного забезпечення (Mandrake face recognition system) для системи прихованих камер відеостереження, що дає можливість розпізнавати обличчя осіб, занесених до спеціальної бази даних. Заявлено про те, що система гарантує 80% точності при розпізнаванні облич людей. Загалом було встановлено в цій місцевості 140 камер.

Премії Брандеза (нагороду названо іменем судді Верховного Суду США, що вперше дав правове визначення приватності) було удостоєно Філа Ціммерманна за розробку криптографічного програмного продукту, відомого як PGP (Pretty Good Privacy) та Даяну Мей, що успішно змогла захистити свою приватність в суді від втручань з боку телефонної маркетингової компанії, яка продовжувала свої телефонні рекламні пропозиції після того, як Дайяна попросила припинити такі телефонні дзвінки.

Британська премія Вінстона серед інших лауреатів дісталася депутатові Парламенту від Лейбористської партії Гаррі Коену, який послідовно відстоює питання захисту данних та Ліндіс Персі за активну участь в акціях протесту проти діяльності Агентства Національної Безпеки США у Великобританії, зокрема станції у Менвіс Хіллі. Загалом її заарештовували за участь у таких заходах більше 150 разів.

Наступне вручення премій "Старшого Брата" у Великобританії caieaiiaaii Privacy International у жовтні 1999 року, а в Сполучених Штатах * у березні 2000 року. Здається, конкуренція щороку зростатиме.
 Поділитися