MENU

ХТО СИЛЬНІШИЙ: КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ ЧИ ІНСТРУКЦІЯ?

27.12.1999
І.Сухорукова, м.Харків

До Харківської правозахисної групи звернулася молода пара із скаргою на те, що при подачі документів для реєстрації шлюбу від них зажадали крім паспортів,  ще й свідоцтво про народження. Коли майбутні молодята принесли потрібні документи, співробітниця РАГСу закреслила те, що написала дівчина в графі «національність», якої, якщо зважати на статтю 32 Конституції України, взагалі не повинно бути ні в анкетах, ні в інших документах.

Потім, співробітниця РАГСу — до речі, державний чиновник — вибрала за власним бажанням та розумінням національність одного із батьків дівчини та вписала її до анкети. На слушне запитання молодих людей:«А як же наші права?» їм відповіли, що спів-робітники РАГСу діють згідно інструкції.

Співробітниця нашої групи Шутальова М.С. відвідала цей РАГС, де її ознайомили із наказом Міністерства юстиції за № 33/5  від 12.09.96 р. (підкреслюємо — виданий через 3 місяці після прийняття Конституції України). У цьому наказі нормовано, що при подачі документів для реєстрації шлюбу та інших  актів громадянського стану необхідно подавати свідоцтво  про народження. Як же це погоджується із статтею 32 Конституції України, в якій чітко записано, що Основний  Закон нашої держави охороняє наше особисте життя і конфіденційну інформацію. Крім того, існує ще і стаття 31 Закону України  «Про інформацію», згідно з якою громадяни мають право знати у період збирання інформації, які відомості про них і з якою метою збираються.

Це вже не перша скарга майбутніх молодят. Іноді з такими вимогами працівників РАГСів вони потрапляють у скрутну ситуацію, якщо втрачені свідоцтва про народження і потрібен час, щоб відновити документи. А якщо молоді чекають дитину? Або  юнак збирається на службу в армію?

Як виявилося, це з відома Міністерства юстиції паспорт громадянина України більше не посвідчує особу. Про яку правову свідомість можна вести мову в нашому суспільстві, як вимагати правосвідомості від пересічних громадян, якщо Конституцію України порушує Міністерство юстиції?

До речі, Мінюст ніяк не виявив обізнаності з власноруч виданим наказом. У відповіді Мінюсту, яку ми отримали на наш запит, нам рекомендовано звернутися до Міністерства внутрішніх справ, ніби це МВС видало згаданий наказ № 33/5. Нема чого казати, у відповіді МВС нам рекомендовано звернутися до Мінюсту.

Про міжнародні пакти, які ратифікувала Україна, ми навіть не згадуємо — про  яке дотримання міжнародних стандартів в нашій рідній країні може йти мова! Дійсно, це не сама болюча проблема нашого суспільства, але в ній, як в краплині води, відбилася повага українських чиновників до законів держави, від  імені якої вони виступають.

Якщо наших читачів зацікавить ця проблема, просимо дізнатися про те, який стан із зберіганням конфіденційної інформації у Вашому регіоні і сповістити нас.

А ми запитаємо Мінюст, чи читали вони Конституцію?

 Поділитися