MENU

Чи може Україна захистити персональні дані своїх мешканців?

12.07.2013
Степан Терновий

11 липня о 12.00, у Прес-центрі Укрінформу (2-й поверх) відбулася прес-конференція на тему: "Чи може Україна захистити персональні дані своїх мешканців?". Організатор - ГО "Територія успіху". У прес-конференції взяли участь: Інга Дуднік (громадська організація «Територія успіху», м. Кіровоград); Олександр Букалов (громадська організація «Донецький меморіал», м. Донецьк); Людмила Шестакова (дитяча екологічна громадська організація «Флора», м. Кіровоград).

«Під час проведення нашого соціологічного дослідження з'ясувалося, що не залежно від різних вікових чи соціальних груп 80 відсотків громадян переконані в тому, що потрібно захищати від держави свої персональні дані», - сказала Інга Дуднік і додала: «Від 60 до 90 відсотків респондентів не могли відповісти на запитання, чи стикалися вони з випадками порушенням їхніх прав на захист персональних даних. На наш погляд, це говорить про те, що люди не розуміють самого процесу і не можуть ідентифікувати проблему».

За словами Людмили Шестакової, у системі шкільної освіти вже відбуваються деякі позитивні зрушення: «Батьки можуть ознайомитись з успішністю своїх дітей, з їх характеристиками. Проте шкільні журнали так і залишаються «інформаційною бомбою», оскільки останні їхні сторінки містять безліч інформації про школярів, їхніх батьків чи хвороби дітей».

Про проблеми захисту персональних даних у сфері кримінально-виконавчої системи розповів Олександр Букалов: «Люди, які перебувають у в'язницях, дуже залежні від адміністрації, і тому їм ще важче, про що свідчать чимало звернень до нашої організації, зокрема, щодо неможливості доступу до даних своєї ж особової справи». Окрім того, зупинився він і на проблемах, з якими стикається чимало українців у медичних закладах, «коли людина не може ознайомитися із записами в амбулаторних картках, в історіях хвороб, що створює проблеми при оскаржені дій лікаря у призначені лікування».

Як констатували учасники прес-конференції, виникає колізія між бажанням держави заробити кошти на надані адміністративних послуг (надання виписок, витягів, довідок з різних державних реєстрів) та правом людини отримати інформацію, яка стосується її особисто, безкоштовно. «Тобто, на наших персональних даних, внесених до різних державних реєстрів, створених до речі на наші податки, держава заробляє кошти», - підсумувала Інга Дуднік, додавши, що правозахисники спільно із представниками офісу омбудсмана України та Мін'юсту розробляють нині рекомендації, покликані усунути перешкоди на шляху реалізації нового Закону у життя і збалансувати інтереси громадянина та держави.

 

 Поділитися